•  PORADY PRAWNE

      POMOC W OPRACOWYWANIU PISM PROCESOWYCH

     PRAKTYKI STUDENCKIE

     Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem

     

Uroczystość upamiętnienia 88 rocznicy urodzin Danuty Siedzikówny ps.Inka

Jakże często mówi się, że wojna jest domeną mężczyzn. Sławni generałowie czy odważni żołnierze na trwale zagościli w naszej świadomości.

Z perspektywy mężczyzn wojna to bohaterskie czyny, męczeńska śmierć czy zasłużone zwycięstwo. A co z kobietami, które narażając swoje życie, również uczestniczyły w krwawych zmaganiach? Co z bohaterskimi sanitariuszkami, łączniczkami czy żołnierkami? Czy zasługują one na mniejszą od mężczyzn pamięć i uznanie? Polskie kobiety biły się nie tylko na frontach różnych wojen, ale również działały na polu zachowania polskiej kultury i krzewienia patriotyzmu wśród następnych pokoleń. Czy Józef Piłsudski byłby tym samym człowiekiem, gdyby nie jego matka Maria z Bilewiczów, którą Marszałek Polski określił mianem „nieprzejednanej patriotki”?

Czy gdyby nie wartości, które były wpajane Danucie Siedzikównej „Ince” prze matkę i babcię, powiedziałaby ona na chwilę przed swoją śmiercią: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”?

Trzeba w tym miejscu oddać hołd tysiącom matek, które w trudnych czasach zaborów, wojen światowych wpajały swoim dzieciom miłość do utraconej ojczyzny, mobilizując kolejne pokolenia Polaków i Polek do walki o niepodległość na różnym polu. To na barkach polskich kobiet bardzo często spoczywała wielka odpowiedzialność wychowania młodzieży, pomimo ogromnych przeciwności natury politycznej i społecznej. Wszystkie te bohaterskie kobiety bez zająknięcia można określić fundamentami, na których zbudowana została wolna i niepodległa Polska.
3 września wspólnie ze Śląską Organizacją Obronną zorganizowałam uroczystość upamiętnienia 88 rocznicy urodzin Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Po mszy świętej (z kazaniem skierowanym do młodzieży o tym jak ważne są wartości które wynosimy z domu), oddaliśmy hołd pod jedynym takim w kraju pomnikiem kobiet walczących.


Script logo
najlepsze darmowe statystyki